Polícia v Maďarsku zatkla dvoch poľovníkov, viní ich zo smrti vzácnych dravcov
Pred niekoľkými dňami zatkla maďarská polícia dvoch poľovníkov, ktorí sú obvinení zo zodpovednosti za otravu kane močiarnej a orla kráľovského, ako aj ďalších deliktov. Otravy vzácnych druhov vtáctva na území krajiny nadobúdajú hrozivé rozmery už niekoľko rokov. Vďaka novému projektu, v rámci ktorého bol špeciálne vycvičený pes na vyhľadávanie uhynutých živočíchov a jedov, sa podarilo odhaliť už niekoľko prípadov nelegálnej činnosti.
DRAVCE, SOVY, VOLAVKY STÁLE ČASTEJŠÍM TERČOM STRELCOV !
DRAVCE, SOVY, VOLAVKY STÁLE ČASTEJŠÍM TERČOM STRELCOV !
„V posledných rokoch zaznamenávajú ornitológovia stále viac útokov na často aj najvzácnejšie chránené druhy vtákov. Nezákonný odstrel a trávenie postihujú orly, myšiaky, haje, volavky stále častejšie. V niektorých oblastiach na západnom Slovensku začína byť situácia vážna, pri zimnom sčítaní dravcov sme tento rok pozorovali podstatne menej vzácnych druhov ako v predchádzajúcich rokoch. Prevažná väčšina dravcov ale i volaviek sú dôležitou súčasťou rovnováhy ekosystémov a sú významnými regulátormi početnosti hlodavcov. Volavky, napriek tomu, že sú viazané na vodné prostredie, celú jeseň a zimu lovia na poliach hraboše poľné. Žiaľ napriek vedeckým dôkazom sú niektoré druhy vtákov prenasledované a nezmyselne obviňované z nedostatku malej poľovnej zveri. Domnievam sa, že pre záujmy zvyšovania počtov bežných druhov zveri dochádza k nezmyselnej likvidácii aj najvzácnejších chránených druhov“ povedal predseda RPS Jozef Chavko
Ornitológovia si ani v zimnom období neoddýchnu. Sťahovavé druhy vtáctva, ktoré naše územie na jeseň opustili, nahradili zimní hostia zo severu a severovýchodu Európy. Asi najnápadnejšie sú tisícové kŕdle havranov a kaviek, ktoré mnohí ľudia mylne označujú za „vrany“. Na nezamŕzajúcich vodných tokoch sa objavujú severské druhy kačíc, husí a iných vodných vtákov. No v ornitologických zápisníkoch sa týchto chladných mesiacoch objavujú i nové druhy dravcov a sov.
Na celom území Slovenska hniezdi len šesť párov orliaka morského. V týchto dňoch boli mláďatá tohto vzácneho dravca označené ornitologickými krúžkami, v rámci spoločného medzinárodného programu, do ktorého sú zapojené všetky európske krajiny, kde tento druh hniezdi.
Od včerajšieho dňa je na košickom letisku rušno. Tak ako aj po minulé roky, ochranári včera zahájili druhú tohoročnú etapu odchytu sysľa pasienkového. Tento zákonom chránený druh sa na letisku udomácnil, pretože mu vyhovuje tamojšie prostredie – nízky porast, z ktorého má dobrý výhľad na celé okolie. Jeho prítomnosť však láka dravé vtáky, ktoré sa pri love môžu dostať do kolízie s lietadlami.
Posledný sokol, ktorého počas uplynulého víkendu ochranári označili satelitnou vysielačkou, dostal vďaka svojej temperamentnej povahe meno Čertica. Vysielačka bola jedným z piatich zariadení, ktoré doposiaľ ochranári z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) umiestnili na päť mladých samíc sokola rároha z hniezd na západnom Slovensku, v rámci slovensko-maďarského projektu podporeného z programu LIFE, zameraného na ochranu druhu.
Drzosť a bezcitnosť vykrádačov hniezd prekročila všetky hranice. Z hniezda orla kráľovského na západnom Slovensku pred niekoľkými dňami ukradol neznámy páchateľ tri malé mláďatá. Zo svojich potomkov, ktorí sa vyliahli po približne 44 dňoch inkubácie, sa ich matka tešila sotva jeden týždeň. Neľútostný vykrádač odniesol tri mladé orly z hniezda, ku ktorému musel vyjsť do výšky asi pätnásť metrov. „Jedná sa o nové hniezdo, ktoré si pár postavil tento rok“ – hovorí Michal Noga z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Hniezdo si všimol aj miestny farmár, ktorý sa tešil zo vzácneho pokladu na svojom pozemku.
Slovenské sokoly označené satelitnými vysielačkami, sa rozhodli odletieť zo svojich zimovísk smerom k svojim rodným hniezdam. Dve samičky sokola rároha, pochádzajúce z rodielnych hniezd na západnom Slovensku, boli minulý rok, ešte ako mláďatá tesne pred vyletením, označené solárnymi vysielačkami.
Ochranári majú v týchto dňoch plné ruky práce. Telefóny zvonia v tomto období častejšie ako kedykoľvek inokedy. Do kancelárie organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) telefonujú ľudia, ktorí potrebujú poradiť, ako správne postupovať v prípade nálezu mláďatka vypadnutého hniezda, či zraneného jedinca. Niektorí sa rozhodli požiadať o pomoc z dôvodu, že v ich blízkosti, často priamo v ich obydlí, zahniezdil dravý vták alebo sova. Najčastejšie prípady, ktoré ochranári riešia, sa týkajú sokola myšiara, nazývaného tiež poštolka alebo pustovka a sovy myšiarky ušatej.
Pribúdajúce slnečné dni, rozkvitnuté stromy a vtáčí spev sú neomylnými znakmi jari, ktorá sa už naplno rozliala v našej prírode. Pre vtáky je toto obdobie časom, kedy na svet privádzajú svoje potomstvo a musia mu venovať potrebnú starostlivosť. Niektoré druhy už kŕmia svoje mláďatá, iné ešte sedia na vajíčkach, ďalšie páry si v týchto dňoch hniezdo len stavajú.
Prudké kŕče a následná smrť v krutých bolestiach po skonzumovaní otrávenej návnady je čoraz častejšou príčinou úhynu vzácnych a chránených druhov živočíchov. Posledný prípad, kedy pri hromadnom masakri uhynulo v dôsledku otravy karbofuránom 22 obetí, je šokujúcim dôsledkom ľudského barbarstva nebývalých rozmerov. Škody už dosahujú niekoľko miliónov eur, ohrozená je existencia populácii viacerých druhov, páchatelia však ostávajú neznámi. Na tlačovej konferencii organizácie Ochrana dravcov na Slovensku o tom informoval jej predseda, Jozef Chavko.
HROMADNÉ MASAKROVANIE VTÁKOV NA SLOVENSKU POKRAČUJE
Ani nie dva týždne po hromadnom masakri, kedy bolo neďaleko obce Hurbanova Ves nájdených 10 usmrtených myšiakov lesných a tento prípad je stále v štádiu šetrenia, čakalo na ochranárov ešte desivejšie odhalenie.
Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), nezabudne na včerajší deň do konca svojho života.
Minulý týždeň bola v obci Kameničná nájdená na smrť vyčerpaná samička sokola myšiara. Starostlivý nálezca, ktorým bol miestny obyvateľ, okamžite kontaktoval Obvodný úrad životného prostredia v Komárne a pracovníkov Štátnej ochrany prírody, Správy CHKO Dunajské Luhy.
V zimnom období môžeme na nížinách pozorovať zvýšené množstvá niektorých druhov vtákov, ktoré sa tu koncentrujú niekedy v celých kŕdľoch z dôvodu vyhľadávania potravy. Nejedná sa pritom len o slovenské populácie, naše územie sa v tomto období stáva zimoviskom mnohých „návštevníkov zo severu“, ktorí k nám priletia prečkať nehostinné obdobie. Je smutné, že po tom, ako tieto vtáky preletia stovky kilometrov, sú zabité práve na Slovensku, čo na našu krajinu vrhá veľmi zlé svetlo
Poľovačky na vodne vtáky sú v plnom prúde a prináša to aj nepríjemné skutočnosti.15.12.2008 som na Jakubovskych rybníkoch (okres Malacky) našiel na dne vypusteného rybníka uhynuté 4 vtáky. Prítomnosť nábojníc do brokových zbrani dávala tušiť, že neuhynuli prirodzeným spôsobom.